Babilon - Raport o Stanie Wojennym

Ponad setka rekonstruktorów i statystów wraz z kostiumami, kilkanaście zabytkowych pojazdów, w tym unikalne radiowozy milicyjne. Ponad miesiąc ciężkiej, intensywnej ale satysfakcjonującej pracy.

Dostarczyliśmy na plan zarówno rekonstruktorów mundurowych i cywilnych wraz z kostiumami, a także mundury i kostiumy dla aktorów, rekwizyty, jak również samochody historyczne. Wszystko aby jak najlepiej oddać realia początku lat 80-tych. Niemałą sensację wzbudziły pojazdy milicyjne, poruszające się kolumną po Warszawie.

"Babilon - Raport o Stanie Wojennym", film fabularny, w reżyserii Marka Bukowskiego. Scenariusz, autorstwa Macieja Dancewicza,  powstał na podstawie książki Marka Nowakowskiego "Raport o stanie wojennym. Zapiski z codzienności". Film łączy klasyczne zdjęcia z komiksową animacją.

Tłem przedstawionej w filmie opowieści są wydarzenia z 3 maja 1982 r. Tego dnia oddziały ZOMO brutalnie spacyfikowały największą od czasów wprowadzenia stanu wojennego demonstrację w Warszawie.  Głównym wątkiem filmu są losy młodego licealisty, Jacka, który włącza się w działalność opozycyjną. Zbieg różnych okoliczności doprowadzi do tragicznego finału.

W filmie zobaczymy plejadę gwiazd polskiego ekranu, między innymi Jolantę Fraszyńską, Przemysława Bluszcza, Sławomira Orzechowskiego, Wojciecha Machnickiego czy Piotra Głowackiego. Jeden z epizodów, porucznika ZOMO, zagrał Michał Kępiński, który również był konsultantem historycznym w tej produkcji.

Film w 2022 roku zdobył I Nagrodę w kategorii filmów fabularnych na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym "Heart of Europe" oraz Nagrodę Widzów na Festiwalu Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość".

 

Realizacja APISOFT Strony Internetowe