"Taniec wolności"

3 czerwca 2014 roku na terenie Multimedialnego Parku Fontann na Podzamczu w Warszawie zgromadziła się kilkunastotysięczna publiczność by obejrzeć widowisko „Taniec Wolności". Spektakl przygotowany przez Stołeczną Estradę współtworzyła Agencja Artystyczna "Retro-Pasje".

Naszym zadaniem było przygotowanie dwóch kluczowych scen widowiska - inscenizacji grudniowej masakry na Wybrzeżu w 1970 roku oraz pacyfikacji Kopalni Wujek w grudniu 1981 roku. Do tych scen zostało zaangażowanych ponad 50 rekonstruktorów, przede wszystkim członków GRH Ludności Cywilnej oraz GRH Milicji Obywatelskiej i ZOMO, jak również członków innych zaprzyjaźnionych Grup Rekonstrukcyjnych. 

W widowisku wzięły również udział zabytkowe pojazdy milicyjne i wojskowe z parku maszynowego GRH MO i ZOMO oraz transporter SKOT z Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej ( oddział Muzeum Wojska Polskiego ), specjalnie odnowiony przez ekipę pancerniaków z Fortu Czerniakowskiego.

Autorem scenariusza i reżyserem całości widowiska był Bolesław Pawica. Roboczy scenariusz dwóch scen rekonstrukcyjnych opracowała Małgorzata Retkowska, ona również kierowała występem GRH LC podczas widowiska. Koordynacją i kierowaniem zespołem rekonstruktorów militarnych zajął się Michał Kępiński.

Narratorem widowiska był Rafał Królikowski.

Wśród zaproszonych gości był Prezydent RP Bronisław Komorowski, który po spektaklu przekazał realizatorom słowa uznania za stworzone dzieło.

 Zapraszamy do obejrzenia fragmentu widowiska z naszym udziałem oraz do galerii zdjęć z prób i z samego widowiska autorstwa Pawła Stępińskiego :Realizacja APISOFT Strony Internetowe