I miejsce dla GRH LC na kieleckich Targach Rekonstrukcyjnych
Dzięki wsparciu firmy Sarantis Polska, właściciela marki "Jan Niezbędny", utytułowanej w 2013 roku honorowym członkostwem GRH LC, kilkunastu rekonstruktorów cywilnych prezentowało swoją grupę na kieleckich targach rekonstrukcyjnych, odtwarzając poczekalnię do dentysty z lat 30-tych.
Nagroda była wielkim zaskoczeniem dla samych rekonstruktorów cywilnych. Jak się dowiedzieliśmy, jury składające się z przedstawicieli IPN, Targów Kielce i organizatorów - rekonstruktorów, wzięło pod uwagę nie tylko dioramę, ale też całokształt działalności oraz udział grupy podczas imprez towarzyszących targom.
W symbolicznym, uroczystym Apelu VI Odprawy na Westerplatte nasi rekonstruktorzy przypomnieli ofiarność kielczan, którzy w 1939 przekazali broń żołnierzom biorącym później udział w obronie wybrzeża. Anna Wójcik, w imieniu członkiń Przysposobienia Wojskowego Kobiet, odczytała historyczny tekst dotyczący przekazania broni i ofiarności społeczeństwa kieleckich kobiet, które przeznaczyły na jej zakup swój ostatni czasem grosz oraz biżuterię. Henryk Kulesza wcielił się w rolę przedwojennego Prezydenta Kielc. Niezwykle mocnym i dającym nadzieję na zwycięstwo głosem, odczytał przemówienie do żołnierzy. Chwila była tak wzruszająca i podniosła, że wielu widzom udzieliła się odtwarzana atmosfera tamtych dni. Wielu miało w oczach łzy wzruszenia.
Na zakończenie pierwszego dnia Targów Kielce 29.03.2014 r. Ewa Stabach, wcielając się po raz kolejny w legendarną Edith Piaf, zaśpiewała z wielkim dramatyzmem największe przeboje tej piosenkarki. Swoim niezwykle charyzmatycznym głosem porwała do tańca wielu rekonstruktorów cywilnych i wojskowych.
Targi "Rekonstrukcja Historyczna" były nie tylko prezentacją grup rekonstrukcyjnych, ale także wymianą doświadczeń, wiedzy i kontaktów. Małgorzata Retkowska, założycielka GRH LC oraz właściciel Agencji Artystycznej "Retro-Pasje", podczas Forum i Konferencji "Rekonstrukcja Historyczna" w panelu "Bezpieczeństwo" przygotowała wykład dotyczący "Bezpieczeństwa i udziału ludności cywilnej w rekonstrukcjach historycznych", który został przyjęty z ogromnym aplauzem. Po raz pierwszy w Polsce został poruszony publicznie, temat bezpieczeństwa osób odtwarzających ludność cywilnych (dzieci, kobiet, seniorów i osób niepełnosprawnych) podczas widowisk i rekonstrukcji, zarówno w aspekcie organizacji i zabezpieczenia imprez, szkolenia rekonstruktorów, jak również społecznych, psychologicznych i zdrowotnych efektów udziału w tego typu imprezach.